1988, Türkiye’de organize perakende sektörü için bir anlamda doğum tarihidir. Bugün onlarca ülkede geliştiğini gördüğümüz zincirler, Türkiye coğrafyasının ve komşu ülkelerin caddelerine hayat veren vitrinler,  İstanbul’ da Galleria Ataköy’ün açılışı ile birlikte yola çıktılar. Dünya perakende tarihi için örnek perakende girişimleri yaratan olağanüstü girişimciler, onların rüyalarını sahaya yansıtan benzersiz yetenekte perakende yöneticileri, 1988 den itibaren “ışığın yönünü” çizdiler.

1988 den bugüne, çağdaş alışveriş merkezleri, Kapalıçarşı’ yı yaratan uygarlığın izinde, dünya çapında başarılı örnekler yarattılar. Tasarım, uygulama ve pazarlamada gösterilen örnekler, saygın bir kariyer çizgisi yarattı; bugün, “perakendeci” ruhu taşıyan yetenekler için, alışveriş merkezi yönetimi artık vazgeçilmez bir meslek/yaşam tarzı tercihidir.

Doğal olarak, Türkiye’de 1988-2017 döneminde yaşanan ekonomi/siyaset krizlerini cephede “kan, ter ve gözyaşı”* dökerek hisseden meslek de perakende oldu. Mağaza zinciri ve alışveriş merkezi yöneticilerine, son beş yılda e-ticaret ve mobil alışveriş girişimci ve yöneticileri de eklendi; onlar da bu mesleğin ayrılmaz parçası olarak krizleri paylaştılar.

shopping-infographic-chart-template-vector_GJriHxwuŞimdi, iki adım atmanın zamanı:

  1. Organize perakende sektöründe son 30 yılın ( 1988 den 2017) tarihini, edindiğimiz tecrübeleri ve bilgiyi , markalar/kurumlar/kişiler odaklarına göre kayda geçirmeliyiz. Günümüzün dijital iletişim ortamında, bu bilgi ve tecrübeyi paylaşmak için araçlar hazır:
  • Blogyazıları,
  • Makaleler,
  • Analitik veriye dayalı raporlar,
  • E-kitaplar,
  • Web konferansları

ortamlarında paylaşmalıyız.

      2. Yöneticiler için özel lisansüstü  (Exec. MBA) ve sertifika programları kurarak, organize perakende sektörümüzün bundan sonra içi pazardaki büyümesini,  komşu coğrafyalarda gelişmesini, dünya markaları yaratmasını desteklemeliyiz. Sonuçta, perakende, insandır!

Mağaza zinciri ve alışveriş merkezi girişimcileri ve yöneticileri olarak tanımak ve birlikte çalışmaktan gurur duyduğum perakendecileri, işbirliği için destek sağlamaya çağırıyorum.

  • PEBİM için bütün karar ve uygulamalarımıza katılarak, yönetimde yer alabilirsiniz.
  • Kurumunuz için yaratılacak içeriği hazırlayarak, organize perakendenin son 30 yılının tarihine katkıda bulunabilirsiniz.
  • Uzmanlık alanınızda yayınlamak istediğiniz mesleki içeriği PEBİM aracılığı ile paylaşarak, kariyerinizle iz bırakabilirsiniz.

Görüşelim.

Dr Şükrü Aslanyürek   sukru@retailvision.com.tr  05323119954

cropped-cropped-cropped-rv-logo1-e14641063504822.png

PERAKENDE BİLGİ MERKEZİ Retail Vision 11 Ekim 2017